HABERLER

Kudüs'ün hafızası Halidi Kütüphanesi
Mescid-i Aksa kütüphanesinden sonra Kudüs'teki en değerli koleksiyonu muhafaza eden Halidi Kütüphanesi’nde Memlük dönemine ait belge, kitap ve yazıtlar bulunuyor.

Kudüs’ün en köklü ve önde gelen ailelerinden Halidi’lerin Kudüs eski kentte oluşturduğu kütüphane ilk olarak 1899'da açıldı. Aile vakfı olarak oluşturulan bu kütüphane, pek çok nesilden aktarılan eski kitapları barındırıyor.

Kütüphanenin sorumlusu Khader Salama kütüphane ve eserler hakkında şu ifadeleri kullandı:  “Kütüphane 1900 yılında kuruldu. Kudüs'ün ilk özel ve kamu kütüphanesi olan Halidi'de, Halidi Ailesi'nin 1900'den önce topladığı kitaplar var. 2 bin el yazması bulunuyor. Bunların çoğu İslam'a dair eserlerin el yazmaları.

En eskisi 11'inci yüzyıla yani takriben 1027 yıllarına dayanıyor. Ender bulunan kitapların yer aldığı kütüphanede 100'den fazla kitap da yazarın el yazısıyla yazılmış. 36 Osmanlı Türkçesi, 16 Farsça ve çok sayıda Arapça el yazma eserler mevcut. Bunları özel sıcaklıklarda ve nem oranlarıyla muhafaza ediyoruz. Her 6 ayda bir buharlaştırıp, tütsüleme yapıyoruz. İçindeki böcekleri öldürüyoruz ve böylece onları sağlam tutuyoruz."